AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI

Ameliyat öncesinde neler yapıyoruz?

Ameliyat öncesinde hastalarımızın burun içi ve dışı, endoskopik kameralı cihazlar ile detaylı bir şekilde muayene edilir. Burun dış görünümünde estetik yönden sizi rahatsız eden problemler ve varsa burun içinde nefes almanıza engel olabilecek patolojiler değerlendirilir. Yüzünüzün 7 farklı açıdan fotoğrafı çekilir ve bu pozlar ameliyatı planlamada kullanılır. Burun dış görünümündeki problemler sizinle beraber ele alınıp tartışılır. Ayrıca fotograflanan görüntüler üzerinde çalışma yapılarak ameliyat sonrası oluşacak görüntü hakkında fikir sahibi olunur. Ameliyat planı sadece bir görüşme sonrası kararlaştırılmaz, en az 2 veya 3 görüşme sonrası planda karara varılır.

Ameliyat ve Sonrası

Başarılı bir sonuç elde etmek için ameliyatın gerçekleştirileceği hastane ve ameliyathane de ameliyatın planlanması kadar önemlidir. Burun estetiği ameliyatı süresi hastadan hastaya değişmekte olup ortalama 2-3 saat sürer. Burun içine 1-2 gün kalacak nefes almanıza engel olmayacak özel bir silikon splint ve burun dışına ise plastik atel uygulanır. Hastalar duruma göre aynı gün taburcu edilebilir veya bir gece hastanede kalabilir. Burun üzerindeki atel 7 gün sonra alınmaktadır.

Ameliyat sonrasında oluşan morluk ve şişlik Piezo cerrahisi ile daha az olmaktadır. Yapılan kesi ameliyat sonrası neredeyse hiç iz bırakmadan iyileşmektedir. Ayrıca korkulduğu gibi ameliyat sonrasında ağrı olmamakta, basit ağrı kesicilerle bu dönem oldukça rahat geçmektedir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

  • Ameliyat sonrası belirli bir süre sert şekilde sümkürme yapmamalısınız.
  • Uzun süre çiğnemeyi gerektirecek ve sert olan yiyeceklerden kaçınmanız gerekir.Bunun dışında herhangi bir yemek kısıtlaması yoktur.
  • Yüzünüzü yıkayabilir ve ılık suyla duş alabilirsiniz.
  • Ertesi gün günlük yaşantınıza , çalışma şartlarınıza ve yaptığınız işe bağlı olarak da 5-7. günden sonra iş hayatınıza dönebilirsiniz.
  • Ameliyat sonrası 1 ay kadar aşırı fiziksel aktiviteden kaçınmanız gerekecektir.
  • Operasyonu takip eden 6 hafta boyunca aşırı güneş ışığından uzak durmalısınız.
  • Ameliyat sonrası 3 ay boyunca her türlü gözlük kullanılmaması daha sonraki dönemde hafif bir çerçeve kullanılması uygun olacaktır. Onun yerine ameliyattan 2 gün sonra lens kullanılması tavsiye edilir.
tr_TRTurkish