PİEZO CERRAHİSİ İLE RİNOPLASTİ

PİEZO CERRAHİSİ İLE RİNOPLASTİ

Piezo Cerrahisi ile Rinoplasti

Burun estetiği ameliyatlarının vazgeçilmezi olan ve ameliyat sırasında, planlandığı gibi yapılmasında en çok zorlanılan evre  burun kemiklerinin kesilmesidir. Günümüzde kemikleri kesmede en çok kullanılan yöntem osteotom adı verilen keskiler ile yapılandır.

 Piezo cerrahisinin  temelinde yatan mekanizma, kemiklerin 3 boyutlu ses titreşimleri ile kesilmesi ya da şekillendirilmesidir. Piezo cerrahisinde, burun kemiğine ince ve kontrollü şekilde istediğimiz noktalardan mikrometrik kesiler yapabiliyoruz. Bu sayede keski  ve çekiçle yapılan klasik yöntemde meydana gelebilecek istenmeyen kırıkların önüne geçebiliyoruz. Ayrıca kesi hatlarının düzgün olmasından ötürü kemik iyileşmesinin daha hızlı olduğunu görüyoruz.

Burun estetiği olmak isteyen kişilerin ameliyat öncesinde en sık endişe duydukları konu, ameliyat sonrası yüzde ve göz çevresinde oluşan şişlikler ile morluklardır. Klasik yöntem olan  keski ve çekiç ile yapılan osteotomi(kemik kesme) tekniğinde kemiği çevreleyen yumuşak dokuya da zarar verildiğinden ameliyat sonrası oluşan morluk ve şişlik sık karşılaşılan bir durumdur.  Fakat Piezo cerrahisi sadece kemik dokuya seçici olduğundan işlem sırasında kesme sadece kemik dokuda oluşmakta yumuşak dokuda bir zarar meydana gelmemektedir.  Bu sayede  ameliyat sonrası oluşabilecek morluk ve şişlik daha  az olmaktadır.

tr_TRTurkish