FONKSİYONEL BURUN ESTETİĞİ

FONKSİYONEL BURUN ESTETİĞİ

Fonksiyonel Estetik Burun Ameliyatı

Burun yüzümüzün tam ortasında bulunan ve estetik olarak ciddi önemi bulunan organlardan biridir. Aldıkları darbe sonucu burunlarında şekil bozukluğu oluşan veya travma olmaksızın sahip oldukları burnu beğenmeyen binlerce insan her geçen yıl daha da artan oranda burun ameliyatı olmak için doktorlara başvurmaktadır.

Burun estetik bir organ olmasının yanında aynı zamanda birçok fonksiyona da sahiptir. Solunumun başlangıç noktasıdır. Koku almada görev alır. Bu sebepten dolayı burun, içi ve dışı ile bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Şayet burun içinde nefes almaya engel olan eğiklikler (deviasyon), burun eti büyümeleri (konka hipertrofisi) gibi durumlar varsa yani burundan rahat nefes alınamıyorsa ameliyatın estetik yönden olduğu kadar fonksiyonel yönden de başarılı olabilmesi bu problemlerin çözülmesine bağlıdır. Bu nedenle bu ameliyatlara fonksiyonel estetik burun ameliyatı adını vermek daha doğru olacaktır.

Bu ameliyatta hedefimiz, burundaki mevcut dokuları kullanarak doğal görünümlü ve yüze uyumlu bir burun meydana getirmektir.

Estetik burun ameliyatları yüz gelişiminin tamamlandığı 17-18 yaşından itibaren yapılabilir, üst yaş sınırı yoktur. Ancak doğumsal veya travma sonrası oluşan bir problem varsa daha erken yaşlarda da yapılabilir.

Estetik burun ameliyatları ile neler yapabilir?

Bu ameliyat ile burnunuzu küçültebilir, büyültebilir,burun sırtında kemeriniz veya eğriliğiniz varsa bunlar düzeltilebilir. Burun ucunuz çok aşağıda ise kaldırılabilir veya çok yukarıda ise normal hale getirilebilir. Çok uzun bir burnunuz varsa kısalabilir ya da tam tersi çok kısa bir buruna sahip iseniz uzayabilir. Burun ucunuzdaki top sizi rahatsız ediyorsa incelebilir. Burun deliklerinizin büyük olduğunu düşünüyorsanız küçültülebilir, burun deliklerinin asimetrik olduğundan şikayetçiyseniz yine bunu düzeltilebilir.

Burunda mevcut olan şekil bozuklukları, kişinin iç dünyasında mutsuz olmasına ve kendisinde güven eksikliği duymasına neden olabilir. Bu ameliyat kişide kendisine olan güvenin artmasına dolayısıyla iş ve sosyal hayatta daha başarılı olmasına zemin hazırlayabilir ancak bu ameliyatın tüm hayatınızı değiştireceğini beklemek yanlış olacaktır.

Burun estetiği konusunda dünyaca ünlü olan doktor Jack Sheen ‘Bu ameliyat sizi Vogue dergisine kapak yapmaz,veya bitmiş bir evliliği tekrar başlatmaz…amaç görünümün geliştirilmesi olmalıdır’ sözü beklentilerinizin gerçeği yansıtması gerektiğini doğrular.

Fonksiyonel Estetik Burun Ameliyatı Başarısı…

Başarılı bir estetik ameliyatında ilk kural hasta ile doktoru arasında sağlıklı iletişim kurulmasıdır. Doktor hastasının beklentilerini tam olarak anlamalı, hasta ise doktorunun yapabileceklerini yine eksiksiz olarak anlamalı ve beklentilerini gerçekçi tutmalıdır. Ameliyat öncesinde beklentilerinizi çok iyi belirlemeniz ve bunu doktorunuzla paylaşmanız gerekir.

Ameliyatın başarısı cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesinin yanında hastanın yüz orantısı, burun cildinin yapısı, burun görünümündeki bozukluğun derecesine de bağlıdır.

tr_TRTurkish